Welcome to the

 Recital and Concerto Competition 2016

 

The 2016 Recital and Concerto Competition was a high level of quality performers, being my first one I was so impressed by the passionate, hardworking, inspirational children and young adults. It seemed spectators shared my view as I watched many close their eyes, taken away by the music.

WAMTA would like to apologise for the late start on the first day, we have learned from creating such a tight schedule and will certainly try to make sure this doesn’t occur next year.

Thank you to our wonderful adjudicator Penny Black, Zenith Music, our sponsors, who we are grateful for the ongoing support and the WAMTA council members who volunteered their time.  

Thank you to all the amazing performers for participating and congratulations to the winners, please see the list below.

I look forward to being a part of 2017 Recital and Concerto Competition.

 

 

SECTION              PRELIMINARY                                                                   

ALINA ROZENKEVICH    1st Place                Julia Newton Memorial Award                  

AUDREY LI                       2nd Place               Julia Newton Memorial Award  

JESSICA CASEY              3rd Place

DANIEL HOANG               3rd Place

 

SECTION 1           GRADE 1                             

JAMES PLACE                1st Place                Julia Newton Memorial Award                  

BETHANY TAY                2nd Place               Julia Newton Memorial Award

               

SECTION 2           GRADE 2                             

JOYAN ZHO                   1st Place                Julia Newton Memorial Award

CLAIRE WANG               2nd Place                Musgroves Award         

 

SECTION 3           GRADE 3

NOAH LIM                     1st Place               Anonymous Donor Award                          

JAYDEN ZHENG             2nd Place               Snadens Award

                                             

SECTION 4           GRADE 4                                                                                                    

ISAAC KAI SHEN LEE      1st Place                Anonymous Donor Award

AIDEN TAN                     2nd Place               Anonymous Donor Award   
                                                     

SECTION 5           GRADE 5                                                                                                    

REBECCA NORONHA       1st Place                Rotary Club of Perth Award                                        

RIA CUTT                       2nd Place               Rotary Club of Perth Award                                         

 

SECTION 6           GRADE 6                                                                                                

KUMIKA NAKASHIMA      1st Place                Zenith Music Award                                            

HANNAH HIPPISLEY        2nd Place               Nancy Fragomeni Award                                             

                               

SECTION 7           GRADE 7                                                                                             

SHUAN HERN LEE             1st Place              AMEB Award                                                    

ISABELLE CHEN                2nd Place             Anonymous Donor Award       

                   

SECTION 8           GRADE 8             

CEICILIA LIMARGANA       1st Place               Edward Black Memorial Prize                     

SARAH JACKSON              2nd Place              Alice Carrard Award

 

SECTION 9           ABOVE GRADE 8

SHUAN HERN LEE             1st Place                Zenith Music Award             

DANIEL MAH                    2nd Place                Kathleen and Frank Callaway Award                       

 

SECTION 10         10 to under 14 years                      

LYDIA ANNE DUTTON        One Prize                   Zenith Music Award                                      

 

SECTION 11         14 to under 18 years      

MIKE LI                            One Prize                Rotary Club of Perth Award                                     

 

SECTION 12         18 to under 26 years      

ALEXANDER CHUA             One Prize                 Zenith Music Award                                   

             

                  

 

SPECIAL PRIZES

 

 

WILMA MANN AWARD
Best Australian Performance
Sections.  1, 2 & 3

2/3        JOYAN ZHO            Guitar

Andante no (Richard Carlton)

 


A.D. HUNTER AWARD
Best Australian Performance
Grades 4, 5 & 6

4/15    ISAAC KAI SHEN LEE    Piano
Summer Rain (Kerin Bailey)

 


JILL BELBIN AWARD
Best Baroque Performance on any instruments

9/1        JOSHUA NORONHA    Piano
Prelude & Fugue No.12. (J.S. Bach)

 


GOH FAMILY AWARD
PIANO  12/1      ALEXANDER CHUA

VIOLIN  6/1        KUMIKA NAKASHIMA

 



MOST PROMISING PERFORMER (TROPHY)

5/1        REBECCA NORONHA - Vocal

 



ROYAL COMMONWEALTH AWARD
Best performance of an Australian Composition

Sections 7, 8 & 9
9/2        DANIEL MAH    

Valley of Rocks (Miriam Hyde)

 



THOMAS CHOJVKA AWARD
Most Promising String Player in any section

5/4        RIA CUTT - Violin


 

AUSTA AWARDS

Four awards, one each for Violin, Viola, Cello and Double Bass may be made to string students of AUSTA members

7/4      ISABELLE CHEN - Violin

12/2    EBONY LIM - Double Bass

11/3    HANNAH HIPPISLEY – Viola

 

For more information on the Section’s prizes and Special Prizes please click here

P 08 9470 5595

PO Box 4385
Victoria Park, WA 6979

Suite 20, The Business Building
328 Albany Hwy
Victoria Park, WA 6100


WAMTA FB logo   WAMTA TW logo

Office Hours

Monday:   9am - 1pm

Wednesday: 9am - 1pm

Friday: 9am - 1pm



wamta small white logo

 

 

 

 

Go to top